Néhány tanács az alapanyagokhoz!

2016. január 30. 21:19 - oregami

Mivel hobbiból főzögetünk és sokszor nem tudnánk megmondani grammra pontosan hogy miből mennyit használunk fel, ezért arra gondoltunk hogy csinálunk egy kis összeállítást néhány fűszerhez és alapanyaghoz útmutatókén azoknak akik esetleg kevésbé járatosak a főzésben.

spices.jpg


ALAPANYAGOK:

Alaplé: Az alaplé tulajdonképpen húsleves... Minden sós étel amibe vizet teszünk, sokkal finomabb ha alaplével öntjük fel, vagy leveseknél legalább részben alaplé van benne. Műanyag flakonban, fagyasztva kiválóan eltárolható! Ha nincs alaplevünk, az is jó lehet ha leveskockából csinálunk, de erről vegyesek a vélemények.

Bazsalikom: Csak frisset szabad használni, a szárított verzió íze nem is hasonlít a frissre. Bővel lehet tenni belőle az ételbe, nyugodtan meg is lehet kóstolni a leveleket, finom önmagában is. Élelmiszerboltokban, zöldségeseknél mindig szokott lenni cserepes verzió, de a cserép nem azért van hogy sokáig tartogassuk otthon nyugodtan használjuk fel akár az egészet. A legjobb ha a főzés legvégén tesszük az ételbe, nem szabad főzni mert könnyen elpárolognak az illóolajok belőle. 

Bor: A közhiedelemmel ellentétben nem a rossz bort kell az ételbe tenni. Csak olyat használjunk, amit amúgy szívesen meg is innánk!

Borókabogyó: Jellegzetes ízű fűszer, óvatosan bánjunk vele.

Bors: Az őrölt fehér és a feketebors bár hasonlítanak, mégis más ízhatásuk van, esetlegesen lehet, de nem jó helyettesíteni az egyiket a másikkal. Az egész borsok közül a feketét és a zöld (vagy egyéb színű borsot) ne próbáljuk helyettesíteni, nem ugyan az az íz.

Halszósz: Dél-kelet ázsiai fűszer, és bár halból készül, nem kell aggódni, nem kölcsönöz halas ízt az ételnek. Aki evett mondjuk thai ételt, az érezhette is az ízhatását, és hát a pad thai sem hal ízű, pedig van benne halszósz. Viszont óvatosan bánjunk vele, legjobb ha evőkanállal mérjük ki az ételbe szánt adagot (általában 1 ek elég is).

Kakukkfű: Nagyon jó frissen és szárítva is, nem kell túl óvatosnak lenni vele, szórhatunk az ételbe bőven.

Koriander: Frissen a leveleit fogyasztjuk, szárítva a magjait egészben vagy őrölve. A friss és a szárított között nincs hasonlóság, tulajdonképpen két külön fűszernek számít.

Kurkuma: Nagyon jellegzetes illatú és ízű fűszer, amitől szinte mindenkinek az indiai ízek jutnak eszébe. Ha túl sokat teszünk belőle az étel keserű lesz.

Menta: Sok embernek furcsa lehet első hallásra a menta az ételben, de valójában nagyon passzol néhány alapanyaghoz! Nyugodtan ki lehet próbálni, egyáltalán nem lesz cukorka íze az ételnek tőle!

Oregano: Jó ha van friss, de lapvetően jó a szárított verzió is. Nem kell vele túlzottan óvatosnak lenni, bőven lehet szórni az ételbe belőle.

Rómaikömény: Jellegzetes, erőteljes ízű fűszer, óvatosan használjuk, kis mennyiségben finom, de ha túl sok van belőle az ételben akkor az nem igazán jó.

Rozmaring: Húsokhoz, krumplis ételekhez nagyon jó. frissen és szárítva is jól használható.

Só: Az étkezésre használt só nem más mint nátrium-klorid... Teljesen fölösleges drága verziókat venni, az is csak nátrium-klorid lesz. Nem minden esetben, mert például a drágán megvásárolható himalájai só az agyaggal szennyezett nátrium-klorid… Kivétel lehet egy-két sókristály-szerkezetében különleges só, ami például sütemény tetején más ízélményt adhat.

Szegfűszeg: Jellegzetes ízű fűszer, óvatosan bánjunk vele.

Szerecsendió: Krumplis, tojásos ételekhez jó, de óvatosan használd, könnyű túlszórni, és nem jó ha erősen kiérződik az étel ízéből.

Szójaszósz: Jellegzetes kelet-ázsiai fűszer, arra kell figyelni, hogy alapvetően sós, tehát ha ezt használjuk, ne tegyünk előtte sót az ételbe. Bőven lehet belőle önteni az ételbe.

Tárkony: Eltérőek a vélemények hogy hogy milyen formában jó felhasználni, szerintem (Laci) messze a legjobb az ecetes lében tárolt verzió. Ehhez nehéz hozzájutni, mert főleg Erdélyben használják így, de ha van ismerős aki szokott oda járni, érdemes hozatni vele.

Tejszín: a 20% alatti zsírtartalmú tejszín tulajdonképpen nem is tejszín. Könnyű elcsábulni a boltban az olcsóbb tejszínnek, de azok általában 10%-osak, és nem véletlenül olcsóbb... 20% alattit ne vegyünk.

Zöld kardamom: Nagyon különleges fűszer, ha először találkozol vele, lehet hogy olyan ízt tapasztalsz amit még azelőtt soha. Nyugodtan szét is rághatsz egy magot, nagyon finom. Az íz kipróbálására ajánlom hogy vízben forralj 5-10 szemet, azután tegyél bele feketeteát, ízleni fog!

 

Szólj hozzá!
Címkék: Alapanyagok

A bejegyzés trackback címe:

https://oregami.blog.hu/api/trackback/id/tr978336054

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása